Je čištění čaker důležité pro hledání pravdy?

 

Dnes jsem četl dotaz na facebooku, kde se tazatel ptal na důležitost čištění čaker na duchovní cestě. 

Pravdou je, že téměř každý hledající dříve či později dojte k otázkám důležitosti práce s čakrami.

Ona práce s čakrami a energiemi je dobrá věc a může vás posunout o další kus cesty dopředu, ale může vás také zaseknout na několik let anebo i celý život na jednom místě. Lidé při ní zažívají různé stavy a prožitky, které je mohou vést k domnění, jak daleko se posunuli a že čakry jsou ta pravá a klíčová cesta k absolutnu, která jim chyběla. Někteří lidé se ale na práci s čakrami a energiemi upnou, pilují své schopnosti, čistí své čakry, stávají se mistry v práci s nimi a přitom vůbec nevidí, jak se při tom vzdalují od pravdy.

S čištěním čaker a prací s nimi je to asi jako s čištěním zubů. Prostě večer přijdete domů, vyčistíte čakry/zuby a jdete spát.  Energie, čakry a práce s nimi rozhodně nejsou žádnou podmínkou pro to, abyste se posunuli dál. Jsou důležitější věci na duchovní cestě a ty souvisí více s tím, jak myslíme, jak vnímáme boha, lidi, zemi a svět kolem nás. Důležité jsou naše postoje, myšlenky, závislosti a chování a ne to, jestli jste si tento měsíc čistili čakry. Bytím v přítomnosti, ve spojení se svým Já si čistíte rovnou celé energetické pole a ne jen jednu či více čaker. V hluboké meditaci si čistíte čakry, karmu, duši. Občas může být potřeba intenzivnější údržba a občas můžeme zajít i k prověřenému člověku, který nám s tím pomůže. Ale hlavní práce vždy zůstane na nás samotných.

Jako příklad si můžeme vzít lidi, kteří o čakrách v životě neslyšeli, anebo se jimi nijak zvlášť nezbývají a přitom žijí jako osvícení lidé. A právě většina z těch lidí, kteří si zasloužili můj největší respekt, se čakrami cíleně nijak moc nezabývá a nijak zvlášť o nich neučí.  

Je dobré čakry čistit a umět s nimi pracovat? Ano, dobré to je, ale nesmíme se na tom zaseknout. To by byla stejná bláhovost, jako myslet si, že čištění zubů je základní a ideální cestou ke zdraví a šťastnému životu.