V televizi vás jako již tradičně straší klíšťaty? Ale vy nechcete riskovat vedlejší účinky očkování a ani na sebe nechcete stříkat chemické repelenty?

Není nic snadnějšího, než si vyrobit vlastní repelent z bylin a koření. Funguje skvěle, je osvědčený a 100% přírodní.

Byliny s repelentními účinky

Rozmarýn – máme vyzkoušeno, že skvěle odpuzuje klíšťata. Náš pes měl za celý rok jen jedno klíště, a to na čumáku, kde jsme ho nestříkali.

Hřebíček – sám jsem ho ještě nezkoušel, ale podle řady lidí je to osvědčený recept na odpuzování komárů.

Fenykl – podle rad našich babiček pomáhalo proti klíšťatům, rozemnout a dát si do ponožek pár kousků fenyklu.

Citronela – je častou přísadou komerčních přírodních repelentů. Dodává jim příjemnou vůni, ale také posiluje jejich účinek.

Vlaštovičník – babičky ho doporučovali ve formě oleje proti klíšťatům.

Skořice a hřebíček – proti komárům a ovádům zase babičky doporučovali kombinaci skořice a hřebíčku. Mletá skořice a hřebíček jsou také osvědčeným prostředkem proti mravencům. Stačí je nasypat k jejích cestičkám a hodně rychle se odstěhují k sousedům.

Levandule – doporučuje se na odpuzování komárů, ale také molů.

Vratič – tradičně se dával do komory k odpuzování molů.

Návody

Základní proti klíšťatům (ideální na zvířata)
25g rozmarýnu dáme do 500ml vody a postupně přivedeme k varu. Jak začne vřít, tak ho odstavíme a necháme vychladnout. Poté přes cedník a plátno přecedíme do rozprašovače a můžeme ještě přidat panáka vodky na konzervaci. Poté už jen stačí postříkat ruce, nohy atd. Hodí se i na použití pro zvířata. Postříkat jednou týdně anebo po dešti. Před procházkou v lese nebo ve vysoké trávě můžeme také obnovit. Pozor na oči až budeme zvířátka stříkat. Můžeme si také stříknout odvar na ruce a zvířátko s nimi pohladit. Bude mu to nejspíš příjemnější než stříkání.


Repelent

Odpuzování bodavého hmyzu v přírodě i doma. Kombinace můžete použít různé a třeba i jiné než, které jsem zde vypsal. Použít půjde například i rýmovník, citrónová kůra a další.

Bylinky: Rozmarýn 10g, hřebíček 5g, fenykl 15g, levandule 10g, citronela 10g do 500ml vody.

Rychlý postuphřebíček a fenykl si trochu nadrtíme ve hmoždíři anebo mixéru. Poté všechny bylinky nasypeme do studené vody, dáme na sporák, kde je přivedeme k varu. Jak začne směs bublat, tak jí odstavíme a necháme ještě louhovat do zchladnutí. Poté můžeme přidat trochu octu anebo lihu na konzervaci a uzavřeme do rozprašovače.
Nanášíme dle potřeby na nohavice, boty, ruce a rukávy, krk.

Složitější postup – pro zvýšení účinnosti a lepší konzervaci letos sám vyrábím repelent tak, že stejné množství bylin nejdříve zaliju lihem. Já jsem použil alpu kvůli obsahu 60% lihu. Zalijeme tak, aby byli byliny pod hladinou. Alespoň 150ml alpy. Necháme 14 dní macerovat.
V dalším kroku připravíme další část repelentu podle návodu na „rychlý postup“.
A nakonec po vychladnutí obě směsi smícháme dohromady a přecedíme přes plátno. Nakonec pomocí plátna bylinky ještě trochu vymačkáme a máme hotovo.

Proti molům
Byliny: levandule, vratič, hřebíček.

Do několika malých látkových sáčků vložíme směs bylinek a svážeme. Pokud nemáme látkové sáčky, tak stačí jen kus látky, který nahoře stáhneme gumičkou. Sáčky poté dáme všude, kde máme potraviny nebo oblečení, které by mohlo molům chutnat. Hřebíček můžeme trochu roztlouct v hmoždíři nebo paličkou.

Proti vosám
Bylinky: Chilli, pepř, skořice, hřebíček

Vosy prý nemají rády chilli a další pikantní věci. Proto si můžeme namíchat blátíčko z koření a vody, které poté naneseme na kus prkénka, které poté zavěsíme na verandě či u okna v kuchyni, nebo ho můžeme napatlat přímo na ovocný strom, který chceme chránit. Při přípravě pozor na prsty a oči, abyste nemuseli ošetřovat sami sebe.

„Františky“
Z bylinek si také můžeme vyrobit „františky“. Dobře se lepí mletá skořice, proto jí můžeme použít jako základ. Tradiční součástí je také dřevěné uhlí. Bylinky rozmixujeme v tříštivém mlýnku na kávu a poté jemně namleté smísíme s vodou v blátíčko a tvarujeme do františků. Poté už jen necháme proschnout a dle potřeby zapalujeme.

František proti vosám – skořice, hřebíček, pepř a chilli. Aplikujeme dále od stolu a v otevřeném prostranství, aby nás chilli a pepř nepálili v očích.

František proti komárům – skořice, hřebíček, citronová kůra, rozmarýn, levandule

 

Máte-li další tipy nebo zkušenosti, napište nám je do komentářů J