DNA

Je to nemoc způsobená ukládáním kyseliny močové (močanu sodného) v tkáních a kloubech ve formě krystalků. Tyto krystalky poté dráždí chrupavku a okolní tkáně a dochází k zánětu.
Kyselina močová vzniká při metabolizaci purinů (dusíkatých sloučenin) a pokud náš metabolismus a vylučovací orgány nedělají to, co mají, začne se kyselina usazovat v kloubech.
DNA postihuje cca 10% populace, přičemž muži jí trpí osmkrát častěji než ženy, u kterých se před dosažením menopauzy vyskytuje spíše vzácně.

Dnu nejčastěji poznáme až podle bolestí, které nám začnou vystřelovat z kloubů. Téměř v polovině případů se jako první objeví bolest kloubu na kořeni palce u nohy. Bolet ale mohou i jiné klouby, nejčastěji pata, kolena, zápěstí anebo klouby na prstech ruky. Naopak kyčlím a ramenům se dna většinou vyhýbá. Bolesti často začínají kolem 2 – 4 hodiny ranní vlivem snížené tělesné teploty.
Kloub je při zánětu horký, oteklý a červený. Záchvat může trvat několik hodin i týdnů. 
Diagnózu potvrdí až lékař, a to krevním rozborem. Při nejasnostech může diagnózu potvrdit také přímo z nitrokloubní tekutiny, ale většinou stačí krevní testy. Při dlouhotrvající dně může dojít k mechanickému poškození chrupavky, které potvrdí rentgen. Při bolestech bychom si měli dnu nechat vyšetřit, protože podobné příznaky může mít také vážnější onemocnění, kterým je septická artritida.

Dispozice ke dně můžeme dědit od svých předků. Na dědičnost bychom se ale neměli vymlouvat a měli bychom se vždy podívat také na souvislosti s naším jídelníčkem.
Tradičně se udává jako příčina dny strava s vysokým obsahem bílkovin a obezita. Nově ale informace od zahraničních dietologů poukazují na negativní vliv velkého množství sacharidů a to především v kombinaci se živočišnými tuky. Nejde tedy jen o samotnou konzumaci purinů, ale spíše o celkovou životosprávu a stravování. Celkově narušené metabolické funkce poté vedou ke dně a dalším onemocněním.

Vhodné je zmínit také to, že například některé léky mohou mít negativní vliv na dnu, a to například diuretika a salicyláty (acylpyrin). Nemoci způsobující změny buněk např. polycytémie, lymfomy a poruchy ledvin.

Pokud se nebude řešit příčina, ale jen následky, mohou se k nemoci přidružit také další poruchy metabolismu tuků a vysoký krevní tlak.

Klasický medicínský přístup je v tlumení bolesti a zánětu pomocí nesteroidních  protizánětlivých léků jako je brufen atd. Je možné je užívat vnitřně i zvenku. Dále se užívají léky, které inhibují enzym xathin oxidázu, a tím blokují metabolismus purinů a dále léky, které zvyšují její vylučování. Léčba většinou nevede k vyléčení, ale jen k potlačení příznaků.

Při dně bychom se měli vyhnout užívání salicylátů (acylpyrin, aspirin), diuretik, konzumaci alkoholu ve vyšším množství.

Léčba přírodní medicínou:

Rychlá rada:
You don't have permission to access this content

Zevní léčba:
You don't have permission to access this content

Léčba dny, ostatně jako většiny nemocí musí probíhat především zevnitř.

Psychické příčiny:
Dna je způsobena tím, že naše tělo není schopno se zbavovat určitých látek a tak je ukládá a hromadí. Stejné je to i v naší mysli, stále se zabýváme stejnými věcmi, které nechceme opustit a odpustit. Jsou to věci, přes které se neumíme přenést a kdykoliv na ně jen pomyslíme, tak nám hýbou žlučí a trápí nás.
Je potřeba naučit se uvolnit, přijmout skutečnost takovou jaká je a odpustit ostatním i sobě. Minulost stejně nezměníme a lidé dělají chyby, není ale proč se tím stále trápit. Život jde dál a my musíme též a je jen na nás, jestli si s sebou poneseme těžký pytel negativních vzpomínek, anebo jestli půjdeme s úsměvem a lehkostí.

Strava
Ve stravě je především důležité omezit maso, uzeniny a mléčné výrobky, dále bílou mouku, cukr a i jiné potraviny, které výrazně zatěžují metabolismus.
Žádná káva, černý čaj a větší množství alkoholu (menší dávky např. malá plzeň po obědě jsou vhodné). Kávu můžeme nahradit obilnou či čekankovou kávou. Na povzbuzení v menším množství guaranu.  Hlavně ale dostatečně pít.
Zvýšit množství zkonzumovaného ovoce a zeleniny, a to ve formě vařené, syrové anebo jako čerstvé šťávy. Velmi vhodná je konzumace detoxikačních druhů zeleniny, jako je červená řepa, celer, černá ředkev aj. Vynikající jsou například okurky anebo meloun.
Nezapomínat na pitný režim 2,5 – 3 litry vody a bylinného čaje. Pokud jíme větší množství zeleniny a ovoce nebo vývarů ze zeleniny, můžeme pitný režim omezit, protože část tekutin získáme ze stravy.
Jídla si nezapomínejte okořenit You don't have permission to access this content

Bylinky
You don't have permission to access this content

Doplňky:
You don't have permission to access this content

Příklad léčby:
You don't have permission to access this content

Intenzivní terapii používáme po dobu jednoho měsíce a poté snížíme dávkování na udržující dávky.

Udržující dávky:
Úprava stravy a pitného režimu viz výše.
Bylinný čaj viz výše 1 zarovnanou polévkovou lžíci přelijeme 250ml vroucí vody.
You don't have permission to access this content