Mononukleóza – přírodní léčba

Infekční mononukleóza je virové onemocnění postihující převážně dospívající a osoby mladšího věku. Mononukleóza se především slinami a příčinou je infekce B-lymfocytů (bílých krvinek tvořících protilátky) virem Epstein Barrové (EBV) patřícím do skupiny herpetických virů nebo Cytomegalovirem (CMV).

Inkubační doba bývá sedm týdnů.
V řadě případů mononukleóza proběhne jen s příznaky slabší chřipky nebo jako angína, za kterou také bývá často zaměňována i lékaři. Jinak je ale považována za rizikové onemocnění, protože může vážně oslabit a poškodit organismus. Útočí především na žlázy, jako jsou lymfatické uzliny, slezina a játra.

Tím, že viry útočí na B-lymfocyty, vzniká v imunitním systému nerovnováha, kdy T-lymfocyty musí potlačit infekci v B-lymfocytech. V těle tedy zuří válka vlastních buněk imunitního systému mezi sebou a proto je pro imunitu velmi těžké efektivně zakročit a nemoc vyřešit.

U mononukleózy nejsou žádnou výjimkou následky formou oslabení, únavy, častějších opakovaných infekcí, zvětšených uzlin atd. Narušený imunitní systém totiž nedokáže efektivně zvládnout infekci a jen jí potlačí do infekčních ložisek. Z těchto infekčních ložisek může infekce dále poškozovat organismus a čeká na jeho oslabení, aby mohla novu zaútočit.

Příznaky:
Příznaky podobné chřipce a angíně – únava, silné bolesti v krku, horečky. Zduření uzlin zvláště na krku, podpaží a tříslech.
Dále může být hmatatelná zvětšená slezina (50% případů), otok okolo očí (20% případů). Časté je i zduření celé tváře. V některých případech je přítomen nesvědivý ekém, připomínající spalničky (ploché vystouplé skvrny). Zápach z úst – nasládlý až hnilobný.
Ve vážných případech může dojít k zánětu srdečního svalu, prasknutí sleziny, žloutence (15% případů). Meningitida (zánět mozkových blan) – přichází zřídka a je benigní.
U dospělých dochází k onemocnění méně často, mívá ale těžší průběh.
Běžně se i po dobu několika měsíců či let projevují další příznaky, jako je únavový syndrom, oslabená imunita, bolesti uzlin.

Kontraindikace:
Stres, nedostatek vitaminu B.

Léčba:
Klasická terapie se omezuje na jaterní dietu a klid po dobu 6 měsíců. Bývají nasazována antibiotika, která na mononukleózu nepůsobí, ale měla by bránit případným sekundárním infekcím. Dále se užívají prostředky na podporu jater a vitamíny B. Mononukleóza tedy ani v péči lékařů vlastně léčená není.

Léčba mononukleózy přírodní medicínou:

Když se mě někdo zeptá na mononukleózu, řeknu mu, že tuto nemoc doslova miluju. V tu chvíli se objevuje trochu zmatený výraz tazatele a následuje mé vysvětlení. „Víš, ono na mononukleóze jsou úžasné dvě věci.

Jedna z nich je, že EB virus má v sobě 95% lidí a tedy jen těžko můžeme svalovat všechnu vinu za nemoc na to, že jsme jí prostě někde chytili. Mononukleóza je nemoc, která nám krásně a názorně ukazuje, že o tom jestli onemocníme, rozhoduje stav naší mysli a našeho těla. Základní kontraindikací je zde stres a emoční vypětí. Až za ním následuje nedostatek vitamínů B a další vlivy.   

A druhá úžasná věc na mononukleóze je, že lékaři jí neumí léčit, ale my ano. Mononukleóza je úžasnou ukázkou toho, že moderní medicína sice dělá zázraky, ale bylinky mají v péči o zdraví a léčbě stále důležité slovo.“

Když nám lékař diagnostikuje mononukleózu, první otázka kterou bychom měli řešit, by měla být, „jaký je důvod toho, že jsem onemocněl?“. Jak jsem již psal, tak EBV má v sobě 95% lidí a tedy je jasné, že buď ho v sobě máme již delší dobu anebo jsme se s ním už několikrát setkali. Proč jsme ale onemocněli právě teď?  Proč právě nyní v tuto chvíli nám tento téměř všudypřítomný virus začal škodit? Odpověď je zdánlivě snadná, někde selhal náš obranný systém, chcete-li imunita. A teď už jen zbývá odhalit, proč k tomu došlo. To je ta složitější část.

Mononukleóza a duchovní příčiny

Podle našich zkušeností s mononukleózou bývá nejčastějším důvodem dlouhodobé anebo intenzivní emoční vypětí především v oblasti vztahů. Pokud nás dožene mononukleóza, měli bychom se jako první podívat na své vztahy s partnerem i okolím. Podívat se, jak vypadají nyní, ale také jak vypadali před 2 – 3 měsíci, tedy před tím, než jsme mononukleózu chytili (inkubační doba 7 týdnů). Měli bychom se v klidu zastavit a zamyslet se. Možná ani ne úplně se nad tím zamýšlet, ale spíše se snažit vnímat, jak jsme se v té či oné oblasti cítili. Bylo vše v pořádku? Nehádali jsme se v té době? Nedošlo k rozchodu, rozvodu nebo jinému intenzivnímu zlomu? Byl náš vztah v harmonii? Neřešili jsme si nějaké intenzivní zklamání ve vztahu?
Další věcí, na kterou se můžeme podívat, jsou vztahy s okolím. Co kolegové v práci? Ve škole? Kamarádi a rodina? Nedošlo k nějakým třenicím, které jsme těžce nesli?
I když my jsme při konzultacích nejčastěji odhalili příčinu problému ve vztazích, může být důvodem oslabení obranyschopnosti organismu také dlouhodobý či intenzivní stres. Ten může mít různé příčiny, například finance nebo zaměstnání. Tím bychom se ale měli zabývat teprve až vyloučíme vztahové příčiny.

A co děti? I děti mohou mít své těžkosti. A právě naopak, jemná dětská dušička je na emoční traumata citlivá mnohem více, než je tomu u nás dospělých. Možná i proto se mononukleóza nejčastěji týká dětí a dospívajících. Děti naprosto jasně a neomylně cítí, pokud se ve vztahu rodičů něco děje. Můžete to před nimi skrývat sebevíc, ale oni a především ti nejmenší to vědí a cítí. A malé dítě více než co jiného potřebuje pevnou rodinu a zázemí, proto hádky rodičů (i když u nich není) nese velmi těžko. Často si navíc myslí, že je to jejich vina, že se maminka s tatínkem hádají a to je ještě horší. A to se týká nejen nejmenších, ale samozřejmě i dospívajících dětí. Dalším zdrojem emočních traumat a stresu může být odmítání kolektivu, šikana či nespravedlnost vůči nim.

Ve chvíli, kdy odhalíme, kde máme své boky, kde nás sužuje nějaké trápení, už nám zbývá „jen“ začít s těmi bloky pracovat a zbavit se jich. Jak na to si můžete přečíst v našem novém článku „Duševní bloky a jak se jich zbavit“.

Rozhodně tento krok nepodceňujte. Ono vyřešit příčinu, nebo s tím alespoň začít, je nejlepším krokem k uzdravení.

 

Strava
Samozřejmostí je jaterní dieta, kterou vám doporučí lékař. To ale úplně nestačí. Důležité je do těla dostat co nejvíce vitamínů a minerálů, aby tělo mohlo tvořit nové buňky imunitního systému. Vzpomeňte na to, že při mononukleóze bojuje část imunitního systému sama proti sobě a to je velmi vyčerpávající. K tomu jsou vhodné třeba zeleninové vývary, dušená zelenina se semínky, ovoce, můžete použít kvalitní živočišné produkty nejlépe z farmy, anebo si udělat smoothie s ovocem, You don't have permission to access this content. Dobré jsou také doplňky, jako je You don't have permission to access this content a další. Tukům se není nutné úplně vyhýbat, ale je potřeba používat kvalitní například olivový olej. Vynikající pro játra je také You don't have permission to access this content
Omezit nebo úplně vyřadit z jídelníčku po dobu diety byste měli dráždivá a kyselá jídla, mléko a mléčné výrobky, lepek, rychlé cukry, uzeniny, alkohol, kávu a další drogy.

 

Bylinky
You don't have permission to access this content

 

Doplňky
You don't have permission to access this content

Léčba probíhající infekce
Nasadíme plné dávkování a dodržujeme ho do odeznění příznaků. Poté je vhodné ještě brát vše po dobu jednoho měsíce, ale dávkování bylin a kapek postupně snižovat. Ostropestřec, vitamíny a lecitin bereme ale ještě měsíc v plném dávkování, jen si po každém měsíci uděláme týden pauzu. Pokud vám bude vadit chuť čaje, můžete použít kapky nebo tablety.

Léčba následků po mononukleóze
Při nasazení léčby je nutné počítat s tím, že se mohou potíže zhoršit a také se mohou dostavit příznaky jako při probíhajícím onemocnění. Důvodem toho je, že imunitní systém začne reagovat, odhalí v těle infekci a začne jí léčit. Infekce přitom může být rozlezlá na více místech v těle. Běžnými průvodními příznaky je slabost, teplota, oteklé uzliny, pocit jako při angíně.
Nasadíme léčbu s plným dávkováním a užíváme do odeznění příznaků. Poté pokračujeme ještě 14 dní s polovičními dávkami. Byliny na podporu jater a vitamíny je vhodné brát ještě měsíc, pro obnovu funkce postižených orgánů.

V případě jakýchkoliv potíží je vhodné kontaktovat odborníka a stav s ním konzultovat. U nás stačí napsat email nebo sms a až to bude možné, zavoláme.

 

Zkušenosti uživatelů

Zkušenost od paní D.
„Tak posílám zpětnou vazbu na léčbu mononukleózy. Syn bral kapky cca 6 týdnů, máme po jaterních testech. Mononukleóza tam už není, bez stop po zánětu, jen jsou ještě trochu zvýšené jaterní hodnoty, které doktorka komentovala jako že mohlo jít o dietní chybu, nebo stres. Nevím které, papír jsem neviděla, ale za mě je to obrovský posun, protože měl EB viry vysoko téměř dva roky, na předposledních testech to vypadalo na opětovně probíhající zánět. Takže…. z Brna hlásíme úspěšnou léčbu ❤ „