Žlučníkové kameny a 7 kroků k odstranění

Onemocnění, které vzniká z nerovnováhy mezi základními složkami žluči – cholesterolu, soli, žlučových kyselin, fosfolipidů , bilirubinu.

Kameny se rozdělují podle toho, z čeho se skládají na cholesterolové, pigmentové (černé vznikající při žloutence kvůli zvýšenému obsahu bilirubinu, hnědé, které jsou mazlavé a vznikají při poruše trávení), smíšené.

Kameny nám nemusejí dělat potíže žádné, nebo mohou způsobovat nadýmání, plynatost, průjmy, bolesti břicha, říhání, tlak v podžebří a pocit plnosti. Dále se mohou objevovat bolesti v pravém podžebří vedoucí až ke kolikám.

 Toliko k úvodu a obecným informacím o žlučníkových kamenech. Teď přijde na řadu to, co v tomto článku všichni hledáte a to informace o tom, jak se kamenů zbavit.

Přírodní léčba

Rychlá rada:
You don't have permission to access this content

Psychika:
Žlučník a žlučovod tak trochu slouží jako barometr našeho stresu, nespokojenosti a vnitřní zloby. Pokud jsme ve stresu nebo nespokojení, žlučovod se nám stáhne do křeče a žluč skrze něj jen těžko prochází do střev. Ve žlučníku se městná, nehýbe a zahušťuje. Postupně se začne tvořit písek a kameny. Stres může být krátkodobý a intenzivní anebo dlouhodobý, který si možná ani neuvědomujeme. Jsme opravdu spokojení se svým životem a svou rolí v něm? Ženy, jste spokojené se svou rolí ženy? Muži, jste spokojení se svou prací? Atd. Nespokojenost se životem se za námi plíží nenápadně jako stín, ale pro náš žlučník je jasným rozkazem, aby nefungoval tak, jak má a žluč v něm houstla. Stejně tak játrům naše nespokojenost nijak neprospívá. Játra jsou orgánem odrážejícím náš pohled na svět, ale také zodpovídají za tvorbu žluči a rovnováhu jejích složek, jejichž nerovnováha potom může přispět k houstnutí žluči. Další věc, na kterou bychom se měli podívat je naše vnitřní zlost. Dusit zlost uvnitř sebe ještě nikdy nikomu nepřineslo nic dobrého. Nespokojenost a zlost jsou jako červ, který nás sžírá zaživa.

Pro žlučník je velmi důležité, abychom byli v pohodě a sami sebou. Abychom sami k sobě byli upřímní a přijímali život takový, jaký je. Abychom se dokázali povznést nad jeho nedostatky a radovali se z jeho kladů. Naučte se pravidelně zastavit a vyčistit si mysl, a to především před jídlem, kdy do sebe přijímáme nejen fyzický pokrm, ale také své myšlenky a emoce. Zkuste vnímat lásku k sobě i druhým a zapomeňte na zlobu.

Vynikajícím relaxem je klidná procházka v lese, kdy můžeme plnými doušky užívat vůně a klidného ducha přírody.

Životní styl
Aby fungovalo tělo a metabolismus tak jak má, je nezbytný pohyb. Není potřeba podávat nějaké extra výkony, ale stačí jít občas na procházku, protáhnout se jako při rozcvičce, zatančit si u prima písničky, zajít na zahradu.
Je potřeba se umět uklidnit a uvolnit. Cvičte si doma relaxační cvičení, vnímejte uvolnění svého těla. Vhodné je si také zajít občas na masáž, kterou můžete spojit se stimulací reflexních zón na ploskách nohou.

Strava
Klasická dieta pro žlučníkáře má svůj smysl, aby šetřila žlučník a nepřivodila nám zbytečně další koliku. Faktem ale je, že pokud nestimulujeme žlučník k produkci žluči, tak se v něm žluč městná a to podporuje tvorbu kamenů. Žluč musí téct, aby mohla kameny rozpustit. A k tomu potřebuje mít stravu obsahující tuky a stimulující koření. Tuky bychom měli užívat v takovém množství, aby nutili žlučník produkovat žluč a přitom ho zbytečně nedráždili a nezpůsobovali nám potíže. Z počátku to mohou být i celkem malé dávky. Později bychom měli zvládnout i polévkovou lžíci oleje. Vhodné jsou například You don't have permission to access this content
Dalším pomocníkem je strava bohatá na vlákninu. To znamená nebránit se ovoci, zelenině vařené i syrové, když pečivo tak celozrnné, luštěniny a k tomu právě zmíněné zdravé tuky.

Pitný režim:
Pokud budeme málo pít, budeme dehydratovaní a žluč bez vody houstne a to nám opět v odstranění žlučníkových kamenů moc nepomůže. Nezapomínejme tedy pít, ale také jíst dostatek ovoce a zeleniny a zeleninových polévek. Tyto potraviny totiž obsahují velké množství vody a vlákniny.
Skvělé účinky má také zapíjení hlavních jídel pivem. Ale pozor, naprosto stačí sklenka 200ml.

Alkohol
S alkoholem to samozřejmě nepřeháníme. Některé druhy nám ale mohou pomoci.

Pivo – podporuje trávení a produkci žlučových šťáv, proto s ním zapíjíme hlavní jídla. Ale na zapití stačí jen 200ml piva po jídle.
Fernet – podporuje trávení a stimuluje tvorbu a odtékání žluči. Malý panák po jídle může posloužit podobně jako pivo a je možné ho použít i jako medicínu 3x denně malý panák.
Velký panák fernetu může také do hodiny zastavit i žlučníkový záchvat.

Jaterní očista
Jaterní očista má velký smysl a určitě doporučujeme podívat se i na naše další články týkající se jater, které budeme psát. Existuje i tzv. jednodenní jaterní očista hořčíkem s olivovým olejem. I když jí moc nedoporučuji, budeme se jí později v některém článku také zabývat a vysvětlíme si, jak funguje, jaké jsou klady a jaká jsou rizika.

V každém případě zanesená a přetížená játra nemohou správně fungovat a tím pádem ani nemohou produkovat kvalitní žluč. Z toho důvodu by péče o játra měla být součástí kůry na odstranění žlučníkových kamenů.

Bylinky
You don't have permission to access this content

Léčebné kůry

Z černé ředkve
You don't have permission to access this content

Olivový olej s citronem
You don't have permission to access this content

Jak na kameny v 7 krocích:
You don't have permission to access this content